Fantomy, czyli trening pierwszej pomocy

www.edermokosmetyk.com.pl https://klinika-trzezwosci.pl/ Jadwiga Meller

Umiejętności w zakresie udzielenia osobom chorym lub poszkodowanym w wypadkach pierwszej pomocy nie są powszechne. W Polsce stopień wiedzy w tej materii jest niewielki, a do tego dochodzi strach i uprzedzenia.

Boimy się podejmować jakiekolwiek działania, bo nie chcemy zaszkodzić. Z drugiej strony część z nas zwyczajnie brzydzi się na przykład wykonywać sztuczne oddychanie wobec przypadkowych, nieznanych osób.

Ta kombinacja obaw powoduje, że nazbyt często nie udaje się uratować tych, dla których ratunek był realny. Stąd przydatne mogą być fantomy, czyli swoiste kukły imitujące ludzkie ciało – głowę oraz tułów.

Na fantomie można ćwiczyć wykonywanie pierwszej pomocy – nie tylko słynne „usta usta”, ale także masaż serca, który też wzbudza wiele strachu. Kilka lekcji z użyciem modelu powinny dać większości pojęcie na temat tego, w jaki sposób należy zabierać się za udzielanie pomocy.

Takie urządzenia powinny znajdować się na wyposażeniu placówek dydaktycznych, a także przychodni oraz szpitali. Fantomy są też używane w czasie zajęć dydaktycznych z zakresu medycyny.