Usunięcie wyrostka robaczkowego

Usunięcie wyrostka robaczkowego
https://bomedica.com.pl/badania/ekg-spoczynkowe-poznan/ https://bezpieczenstwo-bhp.pl/blog/123_choroby-zawodowe-w-swietle-przepisow-bhp.html

Wyrostek robaczkowy stanowi uwypuklenie jelita ślepego. Ma on długość kilku centymetrów. U niektórych osób dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego. Osoby, u których doszło do zapalenia, skarżą się na silny ból brzucha. Jednakże jest to objaw niecharakterystyczny, ponieważ w początkowej fazie ból ten jest rozproszony. Do innych objawów zapalenia wyrostka robaczkowego należy zaliczyć nudności, wymioty, a także jadłowstręt. Zapalenie wyrostka robaczkowego leczone jest zazwyczaj operacyjnie.

Początkowo pacjentowi podawane są antybiotyki. Następnie jest on dożylnie nawadniany. Operacja poprzedzona jest znieczuleniem pacjenta. Wyrostek robaczkowy usuwany jest na dwa sposoby: klasycznie oraz za pomocą laparoskopii. W klasycznym sposobie powłoka brzuszna pacjenta ulega otwarciu. Po usunięciu wyrostka, w jamie brzusznej pozostaje specjalny dren, za pomocą którego powstała rana oczyszczana jest z gromadzących się płynów oraz ropy. Operacja jest dość bezpieczna i zazwyczaj występuje niewielkie ryzyko powikłań.